mēbeles pēc pasūtījuma

 
 
       
Par mums
 
Mūsu darbi
Kontakti
Padomi
 
Mēbleles pēc pasūtījuma

 

PADOMI
No kā sastāv virtuves mēbeles?

Mēbeļu rūpniecībā moduļu un furnitūras izmēri ir standartizēti. Nesenā pagātnē tos sauca par Eiropas standartiem, tagad vienkārši - standarti. Tie ļauj maksimāli ērti lietot mēbeles un mēbelēs esošo furnitūru.

Visu standartu pamats ir cilvēka augums, vecums un ieradumi un tie paši kritēriji nosaka arī vēlamā izstrādājuma parametrus. Piemēram, gados vecākiem vai neliela auguma cilvēkiem, virtuves skapji nekādā gadījumā nav vēlami līdz griestiem. Savukārt, sportiska auguma latvietis nejutīsies labi ar zemiem virtuves mēbeļu grīdas skapīšiem. Arī piekaramo skapju novietojuma augstums būs atkarīgs no pasūtītāja vēlmēm.

Pirmais nosacījums, pirms sākam domāt par skapju augstumiem ir - flīzes starp virtuves mēbeļu skapīšiem ir jālīmē pēc mēbeļu montāžas. Tas jādara tāpēc, lai apakšējo un augšējo skapju novietošanā atbilstoši jūsu ērtībām netraucētu jau noklātā flīžu kārta. Ja pie skapju montāžas saimniece konstatēs, ka piekārtie skapji ir novietoti par augstu vai par zemu – šo problēmu, ja nav noklātas flīzes, nebūs grūti atrisināt.

No kādiem elementiem sastāv virtuves mēbeļu komplekts? Virtuves mēbeļu neredzamā daļa ir karkass, kas satur mēbeles kopā, eņģes, ar kuru palīdzību pie karkasa ir piestiprinātas durtiņas, kā arī plaukti, ja tie paslēpti aiz durvīm. Mums redzamā daļa ir fasāde ar durtiņām, atvilktnēm, atvērtajiem plauktiem un citiem elementiem. Durtiņas un atvilktnes ir apdarinātas ar dažādu modeļu rokturiem. Skapji stāv uz kājiņām vai uz cokola. Pār apakšējiem skapjiem tiek pārlikta galda virsma, kurā tiek iestrādāta izlietnes. Telpa starp apakšējiem un augšējiem skapjiem tiek apdarināta ar kādu paneli. No visu šo augstāk minēto detaļu izgatavošanas un apdares kvalitātes būs atkarīgs virtuves un mēbeļu izskats dienu no dienas un gadu no gada.

Fasādes. Tās tiek izgatavotas no dažādiem materiāliem.

 • Dārgas un ilgmūžīgas ir masīvkoka durtiņas (ozols, dižskābārdis, riekstkoks, priede, ķirškoks u.c.).
 • Mazliet ekonomiskāks variants ir durtiņu rāmis no masīvkoka ar finierētu pildījumu.
 • Finierētas virtuves iekārtas durtiņas ir izskatīgs un dabīgs risinājums.

Plaši virtuves iekārtu fasāžu izgatavošanai izmanto MDF un laminētās kokskaidu plātnes.

 • Kokskaidu plātņu izgatavošanas tehnoloģija paredz, kā skaidas savstarpēji tiek salīmētas ar sintētiskajiem sveķiem un pēc tam sapresētas. Lietošanas laikā tās izdala cilvēkam kaitīgo formaldehīdu, tāpēc šī materiāla lietojums rūpīgi jāizsver.
 • MDF tādā ziņā ir ”veselīgāks”, jo tā sastāvā esošās koksnes šķiedras tiek salīmētas ar ekoloģiski neitrālu sastāvu. Tā kā tas labi padodas profilēšanai, no tā iespējams izgatavot interesantākas formas un tekstūru, kā arī, šādas durtiņas iespējams krāsot un pārkrāsot. Ja MDF ir lakots vai krāsots, jūs iegūstat fasādes, kas nebaidās no augsta mitruma līmeņa, tauku traipiem un temperatūras maiņām.
 • Alumīnija un tērauda klātbūtne virtuves izskatam piešķir ultramodernu izskatu. Tos izmanto gan kā paneļus, ko klāj uz MDF vai kokskaidu plātnes virsmām vai izmanto durtiņu apdarē.
 • Stikla klātbūtne var būt visu stilu virtuves iekārtās – gan klasiskajās, gan kantrī, un jo sevišķi minimālisma un high-tech stila virtuvēs. Un ja vēl skapja iekšpusē ierīko apgaismojumu...

Tātad, virtuves fasādes izskats ir atkarīgs ne tikai no materiāliem, kādi izmantoti, bet jo sevišķi no to izgatavošanā un apstrādē izmantotajām tehnoloģijām. Un tieši no to darbu un tehnoloģiju kvalitātes ir atkarīga virtuves iekārtas ilgmūžība. Apakšējo skapīšu izmēru standarti ir 720, 670 vai 570 mm.

Pirmā brīdī šķietami tik nesvarīga detaļa, kā rokturis , spēj radikāli mainīt virtuves mēbeļu dizainu un izskatu. Tāpēc šai detaļai ir jāpievērš pienācīga uzmanība. Ar to izvēli nesteidzieties. Atkarībā no virtuves modeļa un stila tie var būt prizmveida, sfēriski, cilindriski, lokveida, podziņas, skavveida vai stieņveida. Arī izmantotie materiāli un apdare var būt visdažādākā – misiņa, niķelēti, hromēti, hroma un vanādija sakausējums, apzeltīti, stikla, porcelāna, koka, senatnīgas alvas vai misiņa – visus pat neuzskaitīsi. Tie var būt novietoti gan horizontāli, gan vertikāli, pie tam, šobrīd dominē horizontālā novietojuma rokturi, kas ir arī ērtāki darbībā.

Ja jums ir iepatikušies izsmalcināti rokturi un jūs neesat pārliecināti, kā tādi izskatīsies jūsu virtuvē, labāk mainiet savi izvēli par labu vienkāršākiem un tradicionālākiem – jūs nevilsieties. Varbūt jūsu virtuves stilam labāk piestāvēs durtiņas bez rokturīšiem – to atvēršanas mehānisms paredz vieglu spiedienu durtiņu apakšējā daļā?

Un nu par kādu neredzamo „darboni”, kam jāstrādā labi un klusi – par eņģēm . Apmeklējiet virtuves mēbeļu salonus un pamēģiniet pavirināt dažādu virtuves iekārtu durtiņas - jau diezgan drīz jūs spēsiet atšķirt dažādu eņģu veidus. Svarīgi, lai atvērtas durvis paliktu tajā stāvoklī, kādā jūs tās esat atvēruši. Durvju eņģes ir atšķirīgas koka, metāla vai stikla durvīm, to atvēršanās leņķis arī ir gan 95?, 110 ?, 125 ? un 165 ?. Labas eņģes ir paredzētas 8000 atvēršanas cikliem – ja jūs vidēji 7 reizes dienā atvērsiet virtuves skapīša durvis, tad šādas eņģes jums kalpos vismaz gadus trīsdesmit.

Jau iepriekš runājām, ka lietošanā ērtākas ir atvilktnes . Eksistē trīs galvenās prasības tām: slodze, kalpošanas laiks (labas atvilktnes iztur ne mazāk par 60 tūkstošiem ciklus) un atvēršanas un aizvēršanas vieglums. Atvilktnes gaitas vieglums ir svarīgs atvilktnes kvalitātes un ērtuma rādītājs. Kad jūsu rokas ir aizņemtas (kas virtuvē nav retums), atvilktnei vajadzētu aizvērties pēc viegla uzsitiena pa to. Pamēģiniet to veikalā, tikai ņemiet vērā, kā jūsu virtuvē tam vēl traucēs atvilktnes satura svars. Pie tam, ļoti svarīgi, lai atvilktne pilnībā atklātu tās saturu un šo iespēju sniedz mūsdienīgas vadotnes, pa kurām tā slīd.

Kājas vai cokols - tāds ir jautājums? Pirmām kārtām, tas ir gaumes un izvēlētās iekārtas dizaina un stila jautājums. Virtuves iekārta uz kājiņām to padara ne tik smagnēju - vieglāku un smalkāku. Ja attālums starp grīdu un skapi ir 150mm, tas ir neērts, lai varētu uzkopt telpu zem skapjiem Ja virtuve ir kopā ar viesistabu, risks, ka nebūsiet pamanījuši zem virtuves iekārtas paripojušās lietas ir lielāks. Toties, ja virtuves iekārta ir ar cokolu, zem tās nekrāsies putekļi un netīrumi, taču tam ir tendence ātrāk zaudēt savu labo izskatu.

Standarti nosaka dažādus iespējamos augstumus gan kājiņām un cokolam, gan apakšējo skapju augstumam. Parasti standarta darba virsmas augstums ir 720, 670 vai 570 mm, biezums ir 40 mm, attālums starp apakšējo un augšējo darba virsmu 490mm un augšējo skapju augstums 720 mm. Pamodelēsim dažādas situācijas un iespējamos riskus, izvēloties tā vai cita augstuma darba plakni, kājiņas u.c.

 • Kājiņu augstums 150mm. Kājiņas noslēptas aiz cokola. Skapīša augstums 720mm. Darba virsmas biezums 40mm. Tas atļauj zem darba virsmas iebūvēt jebkuru iebūvējamo un brīvi stāvošo virtuves tehniku. Ērti strādāt pie darba virsmas ( nepiekūst rokas).
 • Mazāk izplatīts standarts - kāju augstums 100mm, Kājiņas noslēptas aiz cokola. Skapīša augstums tiek saglabāts 720mm, un darba virsmas biezums tāpat 40mm – tātad, virsmas augstums mainās tikai uz kājiņu rēķina un skapīša lietderīgā platība tiek saglabāta. Šis ir labs risinājuma variants, ja mēbeļu saimnieki ir maza auguma. Taču var rasties problēmas ar trauku un veļas mazgājamo mašīnu iebūvēšanu, jo pārsvarā gadījumu to minimālais augstums ir 820mm.

Un nu trīs piemēri, kur darba virsmas augstums ir 720 mm. Mainīgs ir tikai kājiņu un, līdz ar to arī visu apakšējo skapīšu augstums:

 • Dekoratīvās kājiņas 150mm augstas, netiek noslēptas aiz cokola. Šāda risinājuma mēbeles optiski šķiet „vieglākas, gaisīgākas”. Par šo augstumu jau runājām, ka tas ir neparocīgs grīdas tīrīšanai.
 • Dekoratīvās kājiņas 200mm augstas, netiek noslēptas aiz cokola. Arī šīs risinājums piešķir mēbelēm „vieglumu un gaisīgumu”. Lieliski iederas minimālisma stila virtuvē.
 • Dekoratīvās kājiņas 300mm augstas. Ar to palīdzību var veidot interesantas dažādu līm eņu mēbeļu konstrukcijas - izmantot dažādu augstumu kājiņas mēbeļu grupām un skapjiem. Izmanto gan dekoratīvās kājas, gan skapīšus ar cokolu.
 • Vēl kāds interesants apakšējo skapju balstu risinājums ir kājiņu vietā izmantot ritenīšus. Veidojas transformējama moduļu sistēma (pārbīdāmi „truļi”). Pārbīdāmās konstrukcijas izmantojamas trauku transportēšanai no virtuves uz viesību vietu, terasi utt., kā arī kā dekoratīvs elements.

Tā kā par virtuves galda virsmām jau runājām agrāk, tad pievērsīsimies tam, kas atrodas (vai neatrodas) starp virtuves iekārtas augšējiem un apakšējiem skapjiem. Tas atkal ir stila, gaumes un arī naudas jautājums. Uz šīs virsmas atspoguļojas viss, ko uz darba virsmas un plīts esat darījuši un darāt un tas krājas un krājas... Darba virsmas aizmugurējais panelis var būt izgatavots no tiem pašiem materiāliem, no kā darba virsma, vai no cita materiāla. Blakus tradicionālajam variantam – flīzēm, to var pagatavot no lamināta, metāla, dabīgā akmens vai koriāna. Piemērots materiāls minimālisma un high-tech stila virtuvēs būs matēts stikls – tas ir arī viegli kopjams materiāls.

Teksts: Antra Liepiņa; Mārtiņš Vāvere

skaties arī CITUS PADOMUS

 

 
         
 

© 2006-2017 SIA "RE mēbeles"