mēbeles pēc pasūtījuma

 
 
       
Par mums
 
Mūsu darbi
Kontakti
Padomi
 
Mēbleles pēc pasūtījuma

 

PADOMI
Ergonomika virtuvē

Bija laiki, kad virtuves mēbeles izgatavoja piemērotas vidēja cilvēka augumam. Šobrīd, veicot mēbeļu pasūtījumu, tām vajadzētu būt piemērotām tieši jums.

Gatavojot ēdienu vai kā citādi darbojoties virtuvē ļoti svarīgi, lai darba virsma būtu izvietota ne par augstu un ne par zemu. Tās augstums ir optimāls, ja stāvoklī, kad jūsu rokas ir saliektas taisnā leņķī, attālums starp plaukstām un darba virsmu ir 850mm. Tieši šāds attālums nenoslogos jūsu mugurkaulu. Parasti darba virsmas augstums ir robežās no 800 līdz 900 mm. Atbilstību optimālajam augstumam panāk ar kājiņu vai cokola augstuma regulāciju.

Jo dziļāki, salīdzinot ar augšējiem, būs apakšējie skapīši, jo labāk - tas sniegs jums plašākas kustību iespējas un drošību. Jo tālāk, darba procesā, no augšējiem skapjiem atradīsies jūsu galva, jo mazākas iespējas būs gūt kādu traumu. Plašāka apakšējā darba virsma sniedz iespēju arī augšējos skapīšus novietot zemāk, kas visādi ekonomēs jūsu kustības, darbojoties virtuvē. Zemāks augšējo skapīšu novietojums jo īpaši svarīgs auguma cilvēkiem. Tad nenāksies katru reizi izmantot krēslu vai kāpnītes, lai aizsniegtos pēc augšējā plauktā novietotajām lietām.

Tradicionāli apakšējo skapju dziļums ir 600mm, taču, ja jūsu virtuves platība to atļauj, varbūt piemērotāks būtu 700 un pat mazliet vairāk? Attālums 800mm ir tā maksimālā rokas sniedzamības zona, ko kājās stāvot, iespējams aizsniegt vidēja auguma (1,75 m) vīrietim, strādājot pie 700mm augstas virsmas. Sievietes roku sniedzamības zona ir par 10% mazāka. Savukārt, 600mm ir rokas sniedzamības zona, ko varam aizsniegt izstieptiem pirkstiem.

Parasti kādā no augšējiem skapjiem (izlietnes tuvumā vai tieši virs tās) tiek izvietots trauku žāvētājs. Ja šis skapis būs novietots zemāk, pazudīs problēma - novietojot traukus ūdens netecēs aiz piedurknēm. Pēdējā laikā, ja, kopā ar jauno virtuves iekārtu netiek iegādāta trauku mazgājamā mašīnā, trauku žāvētājs tiek novietots iekārtas apakšējā skapī.

Šobrīd aizvien aktuālāki kļūst augšējie skapīši, kuru durtiņas atveras nevis uz sāniem, kā tas bijis ierasts līdz šim, bet gan uz augšu. Tās iespējams atvērt, uzsākot darbu virtuvē un aizvērt, kad to beidzat – darba laikā jums nebūs nepieciešams tās vairākas reizes virināt. Šāds izvietojums izslēgs arī netīšas traumas.

Tiek piedāvātas durtiņas-žalūzijas. Šāds variants ekonomē telpu un izslēdz nejaušas traumas. Veramu durvju gadījumā jums jārēķinās, ka virtuves iekārta kļūst par atvērto durvju tiesu lielāka brīdī, kad tās tiek atvērtas.

Ko izvēlēties virtuves iekārtas apakšējai daļai – plauktus vai atvilktnes? Izvietot durtiņas ir lētāk un vieglāk, taču, visi zinām, cik grūti ir aizsniegties līdz apakšējā skapja tālākajam stūrim. Šobrīd iespējams izveidot visdažādāko izmēru un konfigurāciju atvilktnes. To sliežu un ritenīšu mehānisms tās padara viegli atveramas un aizveramas, pat ja tajās atrodas smagie „nebalto dienu” krājumi. Vēl jo labāk, ja jau pirms virtuves iekārtas iegādes vai pasūtījuma izdarīšanas esat noskaidrojuši, kādas lietas un priekšmetus jūs izvietosiet atvilktnēs un kādus plauktos, kā arī, kādi ir to izmēri. Veidojot savas virtuves priekšmetu izvietojumu, atcerieties, ka līdzīgām lietām jāatrodas līdzās.

Ko darīt ar skapjiem stūros? Tajos iespējams izvietot plauktus-karuseļus, kas palīdz kompaktāk izvietot priekšmetus, kā arī tos ātri un vienkārši atrast. Tāpat, tur iespējams ievietot ērtas saliekamās konstrukcijas, kuras viegli izbīdīt uz āru un tā atklāt visu skapja saturu. Varbūt jūsu gadījumā tur ērti ievietosies izlietne?

Standarta ēdamgalda virsmas augstums parasti ir 750mm. Ja virtuve ir neliela un tiek izmantota arī kā ēdamtelpa, ieteicamāk izmantot salokāmo galdu un arī krēslus, kas netraucēs vai maz traucēs ēdiena gatavošanas laikā.

Ja plānojat izveidot bāra statni, pie kuras gan ātro brokastu kafiju varēsiet iedzert, gan ar draugiem pasēdēt, tās augstumam nāktos būt 1100mm augstai. Katrai no minētajām virsmām piemēroti arī attiecīga augstuma krēsli vai taburetes.

Plānojiet savas virtuves iekārtojumu ērtu un tieši jums piemērotu.

Teksts: Antra Liepiņa

skaties arī CITUS PADOMUS

 

 
         
 

© 2006-2017 SIA "RE mēbeles"