mēbeles pēc pasūtījuma

 
 
       
Par mums
 
Mūsu darbi
Kontakti
Padomi
 
Mēbleles pēc pasūtījuma

 

PADOMI
Tvaika novilcēji - nosūcēji

Par tvaika novilcēja nepieciešamību un labumu varētu runāt ilgi. Šīs sadzīves tehnikas nepieciešamību vairāk izjutīs tie, kas ēdiena pagatavošanai izmanto gāzes plītis - grūti nomazgājama tauku kārta uz mēbelēm, virsmām, interjera priekšmetiem, uz visa, kas nav apslēpts aiz durtiņām vai nolikts atvilktnēs.

Tie, kas ēdiena pagatavošanā izmanto elektrisko plīti šai ziņā ir palaimējies, taču patīkamās smaržas, nepatīkamās smakas un dūmi, tās ir lietas, ar ko jebkurā virtuvē nākas rēķināties.

Te var oponēt tie, kas praktiski neko mājās negatavo vai arī virtuvi izmanto vien gatavo ēdienu uzsildīšanai. Taču katram gadās kaut reizi pa reizei cept pankūkas un nav neko patīkami pēc tam sajust, ka mati un apģērbs - viss pievilcies ar degušas eļļas smārdu. Un ja vēl aizmirstas aizvērt virtuves durvis...

Pa šo laiku, kopš tiek ražoti tvaika nosūcēji, mainījies ir ļoti maz. Jā, dizaina un skaistuma ziņā, protams, taču to pirmā un galvenā funkcija vēl joprojām ir tā pati – attīrīt gaisu virtuvē (savākt garaiņus un likvidēt smaržas). Taču mūsdienu tvaika nosūcēji to dara daudz efektīvāk kā to priekšteči. Iesākumā apskatīsim, kādi nosēcēji mēdz būt.

Pirmais tips – plakanie nosūcēji. Tie ir pakārti virs plīts, attīra gaisu, taču tiem nav ievada ventilācijā. Vienīgais, kas tos „savieno ar apkārtējo pasauli” ir elektrības vads. Gaisu tie attīra pateicoties filtru sistēmai – to iesūc, attīra no smakām, tauku daļiņām un putekļiem un atgriez atpakaļ telpā. Ja neatzīstat augšējos piekaramos skapjus un ventilācijas ievads ir pārāk tālu, izvēlēties šo tvaika nosūcēju.

Otrs nosūcēju veids – kupolveida nosūcēji. Šis konuss tiek stiprināts virs plīts, augšpusē pie tā tiek stiprinātas ventilācijas caurules, kas tiek ievadīta ventilācijas šahtā. Protams, ka šie tvaika nosūcēji izskatās vislabāk un mūsdienīgāk. Arī ventilācijas pievada caurules ir eleganti apslēptas. Te gan jāmin, ka izvadam uz ventilācijas šahtu pēc Eiropas standartiem neiesaka lietot gofrētus (pievadu gofrētajās vietās sakrājas putekļi), bet gan gludus pievadus. Kā kupolveida nosūcēju apakšveidu varētu uzskatīt „salas” veida nosūcēju. Tos iespējams stiprināt pie griestiem jebkurā virtuves vietā, kur paredzēts novietot sildvirsmu.

Vēl viens nosūcēju veids - iebūvētie nosūcēji ir piemēroti, ja ventilācijas pievadi (kaut apslēpti) jums šķiet neestētiski, neiederas jūsu virtuves interjerā vai arī ventilācijas atvere atrodas pārāk tālu no sildvirsmas. Tie arī ir plakani, taču to augšpusē tiek stiprinātas ventilācijas pievada caurules, kuras apslēpj virtuves skapji. Šie tvaika nosūcēji piemēroti arī mazām virtuvēm, jo aizņem maz vietas (sākot darbu, to iespējams pavilkt ārā no skapīša).

Atkarībā no modeļa tvaika nosūcējiem var būt atšķirīgas gaisa savākšanas iespējas -ventilācijas (nosūkšanas) vai recirkulācijas režīms. Ventilācijas režīmā nosūcējs darbojas tad, ja ir paredzēta savāktā gaisa novade ventilācijas šahtā. Ja pievienošanās pie ventilācijas šahtas nav paredzēta, nosūcējs darbojas recirkulācijas režīmā (gaiss tiek savākts, attīrīts un ievadīts atpakaļ telpā). Tvaika nosūcēji, kuriem nav recirkulācijas režīma, ir ekonomiskāki, jo pat pie izslēgta motora kāda daļa tvaiku iziet ventilācijas šahtā. Arī ekspluatācijas ziņā šie tvaika nosūcēji ir lētāki.

Jebkura no nosēcēju veidiem efektivitāte ir atkarīga no motora (cik klusi tas strādās, cik ātri un kvalitatīvi tas attīrīs gaisu) un no filtrēšanas sistēmas.

Pats vienkāršākais filtrācijas veids paredz taukaino daļiņu (gan ēdienu, gan arī gāzveida) filtrāciju, kā arī aiztur kvēpus. Pēc tauku pilienu filtrācijas, ja nosūcējs darbojas recirkulācijas režīmā, gaiss nonāk ogles filtrā, kas attīra gaisu no smakām un smaržām un pēc tam attīrīts nonāk atpakaļ telpā. Tauku filtrs kalpos ilgi, ja to regulāri kopsiet (atkarībā no gatavošanas intensitātes to nāktos darīt ne retāk kā reizi pusgadā vai biežāk). Daudziem modeļiem ir indikators, kas ziņo par filtra piesārņojumu. Ogles filtrs kalpos aptuveni pusgadu, pie tam, dažu veidu nosūcējiem ir vairāki ogles filtri. Arī par šo filtru nomaiņu ziņos pats nosūcējs.

Kvalitatīvos mūsdienu nosūcējos motors tiek novietots uz gumijas trokšņslāpētāja bloka, un to no paša nosūcēja atdala pret vibrācijas starplika. Tas viss palīdz šo virtuves gaisa attīrīšanas sistēmas darbu praktiski nedzirdamu. Motora jauda atspoguļo, cik daudz gaisa plūst caur šo ierīci vienas stundas laikā. Nosūcēja jaudai vajadzētu atbilst konkrētās virtuves lielumam. Mazai virtuvei pietiktu ar 130-200 m³/h, lielākai jau būtu nepieciešams nosūcējs ar jaudu 200 līdz pat 700 m³/h. „Salas” tipa nosēcēja jaudai nāktos būt sākot ar 400 m³/h, jo šāda darba virsma pakļauta gaisa kustībai no visām pusēm. Kvalitatīvam un modernam tvaika nosūcējam ir vairāki jaudas līmeņi, kur mazāko jaudu izmanto ūdens uzvārīšanai un augstāko – pagatavojumiem, kas saistīti ar spēcīgu smaržu (gaļas un zivju cepšanai).

Daudzi ražotāji piedāvā nosūcējus ar abiem (ventilācijas un recirkulācijas) darbības režīmiem. Ja tvaika nosūcēja motors uzstādīts vertikāli, palielinās motora jauda. Šāds motora novietojums ir recirkulācijas tipa tvaika nosūcējiem. Lielākās jaudas turbo motors, kas ir iebūvēts vertikāli, ar divpusējo gaisa padevi izvada gaisu ventilācijas sistēmā, līdz ar to tvaika nosūcējs efektīvāk strādā recirkulācijas režīmā. Šādā darba režīmā jūs ieekonomēsiet līdzekļus ogļu filtru iegādei.

Kāda izmēra tvaika nosūcēju izvēlēties? Ja jūsu plīts izmērs ir 60 cm platumā (tas ir standarta izmērs), tad arī tvaika nosūcējam nevajadzētu būt mazākam. Tas vajadzīgs tamdēļ, lai visi ēdiena gatavošanas procesa izgarojumi nonāktu tieši nosūcējā. Vēl jo labāk, ja nosūcējs ir mazliet lielāks par sildvirsmu. Tvaika nosūcēju standarta izmēri ir 50,60,90 un 120 cm. Darba virsmas laukums ietekmē nosūcēja darba efektivitāti. Piemēram, tvaika nosūcējs ar motora ar jaudu 125Vati ar darba virsmu 0.225m² var būt efektīvāks par nosūcēju ar motora jaudu 150Vati un darba virsmu 0.150 m².

Kādā attālumā no sildvirsmas to novietot? Te nu domas dalās, jo parametri var būt mainīgi. Vispareizāk būtu paļauties uz katra ražotāja ieteikumiem. Kopīgs ieteikums būtu nosūcēju novietot kā minimums 500-650 mm attālumā no elektriskās un kā minimums 650-700 mm no gāzes plīts virsmas. Protams, raugieties, lai šis attālums jums būtu ērts un katru reizi, kad liecaties ko nogaršot, nenāktos dusmoties un dziedēt punus.

Tvaika nosūcējus lielākoties izgatavo no nerūsējoša tērauda, alumīnija vai abu kombinācijas. Alumīnijs ir matēts, gaišāks par tēraudu uz tā nepaliek pirkstu nospiedumu pēdas. Nerūsējošā tērauda virsmu laiku pa laikam nepieciešams noslaucīt, lai likvidētu tur atstātos pirkstu nospiedumus. Metāls tiek kombinēts ar stiklu, kas rada viegluma un gaisīguma efektu. Ja tvaika nosūcēja motors ir novietots caurulē (ne kupolā), paveras plašākas kupola dizaina iespējas. Tas var būt cilindriskas, koniskas, piramīdas, lietussarga vai sēnes formas. Nosūcēji var būt dažādu stilu un iespēju, tā kā katrs atradīs tieši savai virtuvei piemērotāko.

Teksts: Antra Liepiņa

skaties arī CITUS PADOMUS

 

 
         
 

© 2006-2017 SIA "RE mēbeles"